جمال الدین منبری

جمال الدین منبری خواننده، آهنگساز و نوازنده متولد سال ۱۳۳۹ در تهران است.
جمال الدین منبری در سال ۱۳۳۹ در تهران بدنیا آمده است. او فراگیری موسیقی را از سال ۱۳۵۵ آغاز کرد و در ادامه تحصیلات آکادمیک موسیقی را در رشته آهنگسازی تا مقطع لیسانس ادامه داد. منبری زیر نظر اساتیدی مانند: محمد رضا شجریان، مرحوم فرامرز پایور، رامبد صدیف، حسین دهلوی، علیرضا مشایخی، محمد سریر، حسن ریاحی و محمد اسماعیلی، نوازندگی سنتور و تنبک، آواز و دروس نظری موسیقی را فراگرفت.
منبری موسیقی را در مراکزی همچون: مکتب موسیقی صبا (که زیر نظر وزارت فرهنگ و هنر سابق فعالیت می کرد)، کانون فرهنگی هنری چاووش، دانشکده هنرهای زیبا، جهاد دانشگاهی تهران و محضر خصوصی و عمومی اساتید مذکور تحصیل کرده است و امروز دارای مدرک درجه دوی هنری (معادل کارشناسی ارشد) است.
فعالیت های موسیقایی جمال الدین منبری گستردگی و تنوع کم نظیری در تاریخ موسیقی ایران دارد که شامل ضبط، تدریس و کنسرت در شاخه های خوانندگی، آهنگسازی (برای ارکستر سازهای ایرانی و غربی)، سنتور نوازی و تنبک نوازی است.
منبری در داخل ایران برنامه های متعددی همچون اجرای کنسرتهای متعدد در شهرهای مختلف ایران، شرکت در جشنواره های مختلف موسیقی، همکاری در راه اندازی حرکتهای نوپای هنری و فرهنگی در نهادها و سازمانهای مختلف دولتی و غیر دولتی داشته است؛ همچنین در فعالیتهای هنری برون مرزی نیز حضوری مستمر داشته است و سالهای در برنامه های مختلفی چون کنسرت، سخنرانی، شرکت در هفته های فرهنگی ایران در خارج از کشور حضور داشته است.
منبری در هنرستان موسیقی دختران تهران، موسسه دانشگاهی رسام هنر (جهاد دانشگاهی)، مرکز آموزش فرهنگ و هنر واحد ۴ تهران، مرکز آموزش حین خدمت فرهنگیان (دارالفنون و شهید رجایی)، کلاسهای عمومی و تخصصی موسیقی برای تهیه کنندگان رادیو، دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد، دانشگاه صدا و سیما و... سابقه تدریس دارد، همچنین کارگاههای آموزشی مختلفی در بعضی شهرستانها برگزار کرده است.
از منبری آثار گوناگون در زمینه آهنگسازی و خوانندگی رادیو تلویزیون و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت کنسرت و آلبوم موجود است. بعضی از تنظیم‌ها و آهنگسازی‌های منبری با صدای خود او و نیز خوانندگان دیگری مانند، حسام الدین سراج، محمد معتمدی و غلامحسین اشرفی به ضبط رسیده است.
منبری کنسرتهای متعددی در داخل و خارج از کشور داشته که می‌توان به اجراهای او با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونیک صداوسیما با رهبری هنرمندانی همچون: فریدون ناصری، محمد بیگلری پور، نادر مرتضی پور، منوچهر صهبایی و ارکستر بزرگ مضرابی به رهبری حسین دهلوی، ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی و ارکسترهای دیگری در قالب موسیقی دستگاهی ایرانی با همکاری هنرمندانی همچون سعید ثابت و مهرداد دلنوازی اشاره داشت.
از سوابق دیگر منبری می‌توان به مدیریت ارکسترهای صدا و سیما، مدیریت تولید و مدیریت آموزش و پژوهش در رادیو تلویزیون یاد کرد. همچنین وی یکی از متولیان انجمن آهنگسازان و خوانندگان جوان در صداوسیما از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۸ بوده است.

منبع: وبسایت ایران صدا